Dolny Śląsk jest tak bogaty w atrakcje turystyczne, że jest chętnie odwiedzany przez cały rok. Bliskość gór to jeden z elementów przyciągających miłośników letnich górskich wycieczek, a także zimowej eksploracji i jazdy na nartach. Pozostałe tereny są pełne zabytków, zamków, pałaców i zabytków militarnych i zabytków techniki. Wystarczy czasem pojechać w jedno miejsce i można poświecić dwa tygodnie na zwiedzanie jedynie najbliższej okolicy.
Jedną z największych atrakcji Dolnego Śląska są zamki, które budowano dla obrony własnych terytoriów. W miarę postępującego osadnictwa i tworzenia państwowości budowano zamki drewniano ziemne na miejscu dawnych osad, a od trzynastego wieku budowano zamki murowane. Średniowieczne dolnośląskie zamki budowano głównie z kamienia, bo był to budulec łatwo dostępny w pobliżu placu budowy (zobacz zamki dolnoslaskie – https://discover.pl/zamki-dolnego-slaska/). Stosowano różne minerały, stad zamki mają różne kolory. Dolnośląskie zamki były liczne bo region był dość bogaty, a jednocześnie podzielony na wiele księstw. Jeśli do tego dodamy ścieranie się wpływów Czech, Węgier, Królestwa Polskiego, Marchii Brandenburskiej, to zrozumiemy dlaczego tych zamków powstało tak dużo. Późniejsze koleje losu tych zamków były różne, bo zmieniała się technika prowadzenia wojen. W XV wieku zaczęto przystosowywać zamki do obrony z użyciem broni strzeleckiej i armat. Pomimo tego znaczna część zamków została zniszczona w czasie wojny trzydziestoletniej w pierwszej połowie XVII wieku. Zniszczone zamki przebudowywano na pałace, o ile ich lokalizacja była do zaakceptowania. W przeciwnym razie zamki były po prostu porzucane. Niektóre zamki przebudowano na styl renesansowy, później ich system obronny wzmacniano o bastiony. Niemniej technika wojenna skierowała się w kierunku budowy twierdz fortowych i znaczenie zamków zmalało, zwłaszcza w miarę rozwoju broni artyleryjskiej.
Bogaty Dolny Śląsk to wiele fortun posiadaczy ziemskich, ale również bankierów i właścicieli manufaktur, później fabryk. Dla podkreślenia swojej pozycji majętni obywatele budowali mniejsze lub większe pałace, a przynajmniej duże dwory. Oblicza się, że w dziejach Dolnego Ślaska mogło powstać około tysiąca pałaców. Ich los był różny, zwłaszcza po II wojnie światowej. Część została spalona przez armię wyzwolicieli, część zniszczyliśmy my sami. I do dzisiaj niestety niszczymy. Oglądajmy, podziwiajmy, póki jeszcze jest co podziwiać.
Bardzo ciekawe atrakcje turystyczne to stare obiekty przemysłowe, do których trzeba również zaliczyć kopalnie. Jest ich sporo na Dolny Śląsku, a jedna z najciekawszych atrakcji to Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Są to zalane wyrobiska po starych kopalniach, które utworzyły 3, a czasem cztery ciekawe kolorowe stawy. Ich woda ma kolor żółty, purpurowy, szmaragdowy lub zielony, w zależności od tego jakie minerały powodują zabarwienie wody. Rudawy janowickie to bardzo ciekawy obszar, którego powierzchnia nie przekracza nawet 100 kilometrów kwadratowych. W górach są ruiny jednego zamku (zamek Bolczów) i relikty innego, a na obrzeżach jest kilkanaście pałaców. Część z nich to hotele, warto je przynajmniej zobaczyć. Ale góry Rudawy Janowickie obfitują w skałki, często różnych kształtach i z własną nazwą. Jest też kilka punktów widokowych na szczytach, urządzonych już ponad sto lat temu. Więcej atrakcji Rudaw Janowickich – https://discover.pl/co-warto-zobaczyc-w-rudawach-janowickich/
To oczywiście tylko próbka tego, co oferuje Dolny Śląsk. Zapraszamy do odwiedzenia regionu.