Turystyka

Pałac w Gliśnie

W Polsce jest wiele pałaców i innych zabytków, które są dobrze zachowane, ale mało znane. Są siedzibą firm lub instytucji i mało kto, odwiedzając je, zdaje sobie sprawę z historii budynku, ludzi, którzy go tworzyli i w nim żyli. Takim właśnie zabytkiem jest pałac w Gliśnie, nieco na uboczu głównych traktów. Jest tutaj bardzo ładny, dobrze zachowany pałac z  XVIII wieku.

Glisno datuje się od XIII wieku i przez lata stanowiło własność kolejnych rodów. W XVI wieku majątek był własnością rodu von Waldow z Lubniewic, później von Marwitz i innych, aż trafił w ręce Friedricha von Posera, który zbudował dzisiejszy pałac pod koniec  XVIII wieku. Obok powstała wytwórnia ałunu i fabryka jedwabiu. Pałac przez lata zmieniała właścicieli i przeznaczenie. W XIX wieku był tu luksusowy hotel i kasyno, później uzdrowisko, a kolejny właściciel skoncentrował się na działalności rolniczej i z majątku utworzył niepodzielną ordynację.

Po II wojnie światowej majątek i pałac w Gliśnie (https://discover.pl/palac-w-glisnie/) upaństwowiono i był użytkowany przez kolejne firmy i instytucje. Niestety z oryginalnego wyposażenia nic nie przetrwało, również przebudowa wnętrza pozbawiła je historycznego układu i zabytkowych drewnianych klatek schodowych. W latach 90. XX wieku zrewaloryzowano salę balową i dokonano kilku zmian przywracających dawny wygląd.