Zdrowie

Neuralgia

Neuralgia, inaczej nerwoból (https://portaldlazdrowia.pl/nerwobole/) to nagły atak bólu, powstający w wyniku uszkodzenia lub ucisku nerwu obwodowego. Jest to dolegliwość o charakterze napadowym, czyli okresy z bólem następują na przemian z okresami bez bólu. Nerwoból określany jest jako szarpiący lub rwący ból, który promieniuje. Przyczyny nerwobólu mogą być różne, chociaż najczęściej jest to ucisk na nerw lub stan zapalny. Inne przyczyny to uszkodzenia mechaniczne lub podrażnienia nerwów, stres, braki witamin z grupy B, cukrzyca, zapalenie stawów, borelioza i inne.

Nerwobóle różnią się nieco, w zależności od miejsca występowania. Nerwoból nerwu trójdzielnego wyróżnia silny, nawracający ból połowy twarzy, który powtarza się kilka razy na dobę. Jest to ból wywoływany przez naczynia krwionośne, które uciskając na nerw. Inny rodzaj bólu, występujący również dość często, to nerwoból międzyżebrowy. Piekący ból wzdłuż linii żeber, od kręgosłupa do przodu klatki piersiowej. Przyczyną może być jakaś choroba w tych okolicach. Nerwobóle występują czasem w klatce piersiowej w sytuacji stresowej, chociaż stres jest tu tylko katalizatorem, ponieważ przyczyna bólu może być inna. Może to być uraz żeber, zwyrodnienie kręgosłupa, albo wspomniany niedobór witaminy z grupy B.

Leczenie nerwobólu polega najpierw na leczeniu choroby, która go wywołuje. Nieco gorzej jest, gdy chory cierpi na nerwobóle samoistne. W leczeniu stosuje się leki przeciwpadaczkowe i przeciwdepresyjne wspomagane lekami przeciwbólowymi.