Turystyka

Pałace Wielkopolskie

Neogotycki pałac Kurnatowskich w Gościeszynie

Wielkopolska to bogaty region, którego mieszkańcy przez wieki wypracowali etos pracy, a to miało swój przejaw również w dbałości o majątki ziemskie. Duża w tym zasługa wielu rodów wielkopolskich, które rzadko wyzbywały się majątku na rzecz obcego żywiołu. Dobrze prosperujące majątki pozwalały na budowę okazałych rodowych siedzib, a pałace w większości przetrwały do dzisiaj (Zobacz – discover.pl/zwiedzaj/palace-wielkopolskie).

Jednym z piękniejszych jest pałac w Rogalinie zbudowany w latach 1770-1776 przez Kazimierza Raczyńskiego pełniącego ważne funkcje na królewskim dworze. Obok pałacu urządzono ogród w stylu francuskim. W latach 1817-1820 w ogrodzie wzniesiono niewielki kościół (mauzoleum), a założenie ogrodowe powiększono o park krajobrazowy. Pod koniec XIX wieku pałac poddano remontowi, a w 1910 roku powstał budynek galerii malarstwa z przełomu XIX i XX wieku, a kolekcje udostępniono publiczności. Obecnie jest to filia Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Nieco inaczej potoczyły się losy pałacu w Gościeszynie. Pierwsza budowla to dwór Malczewskich zbudowany po 1740 roku, który rozbudowali Mielżyńscy w drugiej połowie XIX wieku. Kurnatowscy przebudowali pałac w Gościeszynie na styl neogotycki w latach 1904-1911. Na owe czasy była to budowla nowoczesna, miała centralne ogrzewanie, łazienki, elektryczność. Po II wojnie światowej rozgrabiony i zdewastowany pałac mieścił dom dziecka, aż do 2011 roku. Później pałac wrócił w ręce spadkobierców, ale nadal niewiele się tam dzieje. W Gościeszynie warto zajrzeć do kościoła św. Stanisława Biskupa, który zbudowano w 1778 roku po zachodniej stronie pałacowego parku. Na początku XX wieku kościół został rozbudowany przez właścicieli pałacu i majątku.

Wielkopolskie pałace to nie tylko muzea lub hotele. Kilka z nich na przykład jest w posiadaniu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jednym z nich jest pałac w Gułtowach zbudowany w latach 1779 – 1786 przez Ignacego Bnińskiego i do II wojny światowej był w rodzinie Bnińskich.. Pałac był zniszczony po wojnie, administrował nim PGR, a po jego upadku pałac przekazano UAM, który urządził w nim Dom Pracy Twórczej. Innym pałacem UAM jest pałac w Ciążeniu zbudowany w latach 1758-1768 dla biskupa Teodora Czartoryskiego, a od 1818 roku w rekach prywatnych. W 1969 roku przejęty przez UAM, na pietrach jest Dom Pracy Twórczej, a na parterze oddział biblioteki z kolekcja druków masońskich. Trzeci dom pracy twórczej mieści się we wsi Zielonagóra i funkcjonuje pod nazwą pałac Obrzycko. Jest to pałac zbudowany ok. 1867 roku dla Raczyńskich rozbudowany i przebudowany w 1910 roku. Uniwersytet przejął pałac w 1989 roku.