Tasiemczyca (https://portaldlazdrowia.pl/tasiemiec-tasiemczyca/) to zakażenie przewodu pokarmowego przez tasiemca, który występuje w wielu gatunkach. Najbardziej znany jest tasiemiec nieuzbrojony i uzbrojony. Do zakażenia dochodzi po spożyciu mięsa, które zawiera wągry, czyli przetrwalnikowe formy pasożytów. Mogą one przetrwać, gdy mięso jest surowe lub niedogotowane. U człowieka w przewodzie pokarmowym rozwija się tasiemiec, którego fragmenty z jajami są wydalane z kałem. Tymi jajami może zarazić się zwierzę, które staje się nosicielem pośrednim. Z jaj rozwijają się wągry, które osadzają się między innymi w mięśniach.
Człowiek może połknąć jaja tasiemca, na przykład razem z wodą zanieczyszczoną kałem z jajami tasiemca. Wówczas człowiek staje się żywicielem pośrednim, a larwy osadzają się w mięśniach, w sercu, wątrobie, mózgu, a nawet w siatkówce oka. Skutki tego są o wiele groźniejsze niż zakażenie wągrami.
Objawami tasiemczycy jest osłabienie, chudnięcie, nudności i wymioty, biegunka lub zaparcia. Niektóre tasiemce mają duże zapotrzebowanie na witaminę B12, co prowadzi do anemii. Diagnostyka tasiemczycy rozpoczyna się od zbadania kału na obecność jaj tasiemca. Jesli diagnoza się potwierdzi, to stosuje się leki prazykwantel lub niklozamid. Leczenie zazwyczaj jest skuteczne, rzadko wymaga powtórzenia.